Гастритът е остро възпаление на стомашната лигавица, придружено от коремна болка и гадене. За облекчаване на симптомите е необходима подходяща диета, която е щадяща стомаха. В случая може да консумирате и плодове. Но не всеки сорт се препоръчва.
Ако страдате от това заболяване, не само можете, но и трябва да ядете плодове всеки ден - но само леко кисели и по-малко сладки сортове като ябълки, кайсии, ягоди, пъпеши, сливи, праскови или папая. По-малко подходящи са ананасите, цитрусовите плодове или бананите.
Плодове при гастрит
"Подходящите плодове при това заболяване са с ниско съдържание на киселина и захар. Можете да си купите кайсии, праскови и сливи, както и ябълки (особено сортовете Джонаголд, Гала, Глостър, Златни), ягоди, дини и пъпеши. Горските плодове и авокадото са само частично съвместими с болестта. В случая трябва да пробвате дали ви понасят добре или не разновидностите им“, казва гастроентерологът д-р Александра Алисова.
Учени: Гастритът води до дефицита на този витамин
Във всеки случай трябва да стоите далеч от киселинни плодове като ананас, цитрусови плодове (грейпфрут, мандарини, грейпфрут, портокали, лимони), череши. Дори много сладки плодове като банани, манго или грозде са по-малко подходящи за хора с гастрит.
По принцип плодовете в ежедневното меню не трябва да са повече от две порции, но зеленчуците могат да се ядат до три порции. Тук е позволено всичко, с изключение на газообразуващите разновидности като боб, зеле и лук.
Трябва също да пиете много течности (негазирана вода или неподсладени билкови чайове). Плодовите сокове са забранени заради високата си сладост, предупреждава д-р Алисова.
Първоначално храненето с това заболяване може да изглежда твърде скучно и ограничено, но постепенно пациентите се адаптират. Диетата им трябва да съдържа още:
Хлебни изделия - можете да използвате вчерашния (застоял) пшеничен хляб, хрупкав хляб, крекери, постни сладки.
Каши - за пациентите са най-подходящи зърнени култури като ориз, овесена каша, елда, грис във вода или мляко. Зърната трябва да са добре натрошени.
Зеленчуци - при това заболяване трябва да изоставите пресните зеленчуци. Могат да се консумират задушени, варени, печени (без коричка) и на пара. Предимно разрешени зеленчуци като цвекло, картофи, моркови, тиква, броколи, карфиол, тиквички.
Месо и риба - по-добре е да използвате постно варено или задушено пуешко и пилешко месо. В същата форма може да се консумира и риба.
Млечни продукти - те трябва да са с мазнина до 1,5%.
Яйца - не повече от 2 броя на ден, рохко или твърдо сварени. Може да се яде омлет на пара.
Масла - могат да се консумират масло и растително масло, но не повече от 20 грама на ден.
Още: Лекар: Този витамин лекува язва и гастрит
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!